استفاده از مطالب فقط با لینک سایت مجاز میباشد

ارتباط با ما

برترین محصولات فروشگاه

عنوان آزمایشی عنوان آزمایشی

تنبیه سلامت روان دانش‌آموزان را تهدید می‌کند

تنبیه بدنی و تهدید سلامت جسمی و روانی دانش‌آموز پرسش خانواده‌ها از متولیان نظام تعلیم و تربیت است در سوی دیگر ماجرا معلمانی که اقدام به تنبیه بدنی می‌کنند که منجر به ضرب و جرح دانش‌آموز می‌شود تا چه اندازه تحت مشاوره‌های لازم قرار می‌گیرند؟

3331به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تنها سه هفته از آغاز سال تحصیلی جدید می‌گذرد و در حالی که هنوز کیف و کتاب دانش‌آموزان بوی تازگی می‌دهد، اخبار تلخ تنبیه بدنی از مناطق مختلف کشور به گوش می‌رسد.

تنبیه بدنی که به عنوان نقطه‌ای سیاه در تعلیم و تربیت کشور ریشه دوانده است، نه تنها در متون تربیتی روشی منسوخ است که به عنوان مهمترین عامل دلزدگی دانش‌آموزان از مدرسه شناخته می‌شود.

طی هفته‌‌های اخیر نیز اخباری از تنبیه بدنی دانش‌آموزان منعکس شد که یک مورد از آن در رابطه با تنبیه بدنی دانش‌آموزان رودبار جنوب استان کرمان با شلاق مدیر مدرسه صحت نداشت اما در سایر موارد شاهد تنبیه بدنی دانش‌آموزان بودیم که برجسته‌ترین آن مربوط به تنبیه قیصر قادری دانش‌آموز روستایی منطقه بمپور سیستان‌وبلوچستان بود که با شلنگ توسط معلم مورد تنبیه قرار گرفت و از ناحیه چشم آسیب دید.

اینکه معلم چرا برای اداره کلاس درس از شلنگ استفاده می‌کند؟ خود مایه تعجب است.

هر سال تحصیلی اخبار مختلفی از تنبیه بدنی دانش‌آموزان البته تنبیه‌های منجر به ضرب و جرح دانش‌آموزان رسانه‌ای می‌شود و مسئولان نیز هربار از تشکیل کمیته‌های رصد تنبیه بدنی خبر می‌دهند اما به هر حال این معضل دیرین خیال رخت بستن از نظام آموزشی کشور را ندارد در چنین شرایطی این سؤالات به ذهن تداعی می‌شود، عوامل و پارامترهای تأثیرگذار در بروز تنبیه بدنی در مدارس چیست؟ آیا تاکنون تحلیلی جامع در این رابطه صورت گرفته است تا براساس نتایج حاصل، اقدام به طراحی برنامه‌ها یا آموزش‌های لازم کرد؟

اقدام به تنبیه بدنی تا چه اندازه سلامت جسمانی دانش‌آموزان را تهدید کرده و اثرات منفی آن بر سلامت روان چیست؟ آیا معلمانی که اقدام به تنبیه بدنی می‌کنند از دوره‌های مشاوره و سنجش سلامت روان بهره‌مند می‌شوند؟

نادر منصور کیایی مدیرکل دفتر مراقبت در برابرآسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش در رابطه با تنبیه بدنی دانش‌آموزان عنوان کرد:‌ نظارت‌ها به شیوه‌‌های مختلف انجام می‌‌شود و افکار عمومی جامعه بداند که این همه واقعیات مدارس نیست و تنبیه بدنی به هیچ عنوان مورد تایید آ‌موزش‌وپرورش نیست و همواره بر ایجاد جو صمیمی و محبت‌آمیز در مدارس توصیه شده است.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی تحت عنوان ارتباط موثر با دانش‌آموزان برای ۲۰۰ هزار نفر از معلمان به صورت سالانه گفت:‌ کارگاه‌های آموزشی ویژه معلمان در قالب ارتباط موثر با دانش‌آموزان و مداس مراقب را در دستور کار داریم. مواردی از تنبیه بدنی که هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد موجب تأسف است و دفتر ارزیابی عملکرد آموزش‌وپرورش و هیئت رسیدگی به تخلفات اداری مجدانه این موضوع را پیگیری می‌کند.

کیایی بیان کرد:‌ معلمانی که مرتکب تنبیه بدنی می‌شوند، رفتارشان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و به هیچ وجه رفتارهایی که به اعتبار و حیثیت جامعه معلمان و آموزش و پرورش خدشه وارد می‌کند را تایید نمی‌کنیم.

وی مطرح کرد:‌ معلمانی که مرتکب تخلف تنبیه‌بدنی می‌شود مورد مشاره‌های لازم قرار می‌گیرند همچنین یکی از سازوکارهای تصمیم‌گیری در هیئت تخلفات اداری ارجاع به مشاوره است و اینگونه نیست که صرفاً براساس مباحث حقوقی تصمیم‌گیری شود بلکه در مورد دلایل و عوامل سبب‌ساز اقدام معلم برای تنبیه بدنی بررسی‌های لازم صورت گرفته و او به مشاوران ارجاع می‌شود و پس از آن تصمیم لازم اخذ خواهد شد.

مدیرکل دفتر مراقبت در برابرآسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش مطرح کرد:‌ هر سال کارگاره ارتباط موثر با دانش‌آموز را برگزار می‌کنیم و معلمی که مرتکب تخلف تنبیه بدنی شده است ملزم به شرکت در این کارگاه است از سوی دیگر مدیران مدارس در طول سال روند فعالیت معلمان از جمله نحوه تدریس و برخورد با دانش‌آموزان را رصد می‌کنند و مواردی را که دچار مشکل بوده و ارتباط موثر با دانش‌آموزان نداشته و به لحاظ روانی آمادگی کافی برای اداره کلاس درس را ندارند به مناطق معرفی می‌‌کنند، پس از بررسی‌های لازم این افراد از کارافتادگی دریافت کرده و از گردونه کلاس درس خارج و در سایر بخش‌ها به کار گرفته می‌شوند تا ارتباط کمتری با دانش‌آموزان داشته باشند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه جدید

پر کردن تمام موارد الزامیست.

آمار سایت

آخرین دیدگاه ها
  • عطیه: دانلود جزوه کامل عربی نه …
  • Hanika: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • Hanika: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • N: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • پارسا: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • امیر: دانلود معنی و حل تمرین ع …
درباره ما

با توجه به کمبود سایت های مرجع درسی در ایران دست به کار شدیم و سایتی با محتوای آموزشی و اطلاع رسانی تاسیس کردیم. هدف این سایت اطلاع رسانی خوب وبه موقع و برابری آموزشی در ایران می باشد.در این راه ما به کمک و دلگرمی شما عزیزان نیازمندیم.