استفاده از مطالب فقط با لینک سایت مجاز میباشد

ارتباط با ما

برترین محصولات فروشگاه

عنوان آزمایشی عنوان آزمایشی

میزان تأثیر معدل دبیرستان در کنکور سراسری ۹۶

139504251925467008141444

دیوان عدالت اداری سال گذشته سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی سال آخر متوسطه در کنکور را ابطال کرد براین اساس برای کنکور سال ۹۶ نیز همانند سال ۹۵ سهم سوابق تحصیلی دوره متوسطه تأثیر قطعی نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در سال ۱۳۹۲ مصوب شد، تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان کنکور باید سالانه به صورت تدریجی و صعودی افزایش یابد و پس از پنج سال حداقل ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی باشد.

طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان در پذیرش کنکور سهم ۲۵ درصدی دارد. اما ۱۶ بهمن سال ۹۴ بود که هیئت عمومی دیوان عدالت اداری براساس شکایت یکی از داوطلبان، بند دوم مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر ۲۵ درصدی معدل سال سوم متوسطه در کنکور را برای داوطلبانی که طی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ دیپلم گرفته‌اند مغایر قانون دانست و ابطال کرد.

با این حکم دیوان عدالت اداری، سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵ به صورت تأثیر مثبت اعمال شد بدین گونه که اگر معدل داوطلب به بهبود نمره کنکور او کمک می‌کرد، اعمال می‌شد.

در حالی که برای اعمال سهم سوابق تحصیلی در کنکور باید نمرات سه سال دوره متوسطه ملاک باشد اما هم‌اکنون نمرات سال سوم دبیرستان و دوره پیش‌دانشگاهی برای چند درس ملاک عمل است._ در کنکور سال ۹۵ سوابق تحصیلی سال آخر دوره متوسطه تأثیر مثبت ۲۵ درصدی و سوابق تحصیلی دوره پیش دانشگاهی تأثیر مثبت ۵ درصدی داشت.

عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با تسنیم درخصوص سهم سوابق تحصیلی در کنکور گفت:‌ یکی از دلایل تصویب قانون سنجش و پذیرش دانشجو ضرورت حذف کنکور و اعمال سوابق تحصیلی است.هم‌اکنون بسیاری از ظرفیت‌های دانشگاهی نیازی به رقابت شدید و برگزاری کنکور ندارند چراکه تعداد داوطلبان کاهش و ظرفیت دانشگاه‌ها افزایش یافته است البته برای برخی از ظرفیت‌های دانشگاهی مانند رشته‌ها و دانشگاه‌های پُرطرفدار که رقابت برای آنها زیاد است از طریق سوابق تحصیلی نمی‌توان تفکیک ایجاد کرد چون افرادی با یکدیگر رقابت می‌کنند که نمرات امتحانات نهایی آنها خوب بوده و محتوای آموزشی را در دوران تحصیلی به خوبی آموخته‌اند و برای اینکه بتوانیم دانش‌آموزان برتر را رتبه‌بندی کنیم نیاز به آزمون غربالگر یعنی کنکور داریم.

وی ادامه داد:‌ با تأیید نظر دیوان عدالت اداری، مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درخصوص سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی ملغی می‌شود و باید منتظر بمانیم تا سوابق سه سال تحصیلی دوره متوسطه دوم تولید شود و این موضوع مستلزم آن است تا پایه‌های اول، دوم و سوم متوسطه به طور کامل مستقر و امتحانات نهایی برای آنها برگزار شود و در کنکور سال ۹۸ می‌توان سوابق هر سه سال دوره متوسطه را اعمال کرد.

به نظر می‌رسد تا زمانی که امتحانات نهایی در تمام پایه‌های تحصیلی دوره متوسطه برگزار نشود، نمی‌توان سهم سوابق تحصیلی را به صورت قطعی در پذیرش داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها اعمال کرد بنابراین فعلاً کنکور اصلی‌ترین روش برای پذیرش دانشجوست و با توجه به آن‌که رقابت اصلی ورود به دانشگاه‌ها برای ۱۵ درصد از رشته‌های پرطرفدار است به دلیل این رقابت فشرده به نظر می‌رسد معدل چندان تأثیرگذار نباشد.

اما آیا آموزش‌وپرورش با امکانات فعلی قادر به برگزاری کامل امتحانات نهایی در سه سال دوره متوسطه خواهد بود، پیش از این هزینه‌بر بودن این موضوع به عنوان یکی از موانع جدی گسترش امتحانات نهایی در دوره متوسطه مطرح بود.

حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه با سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶ گفت:‌ میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۹۶  همانند آزمون سراسری سال ۹۵ است یعنی افرادی که دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها نهایی بوده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند و سهم این سوابق ۲۵ درصد با تأثیر مثبت است.

وی افزود:‌ داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱ – ۹۰ به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی بوده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند و سهم این سوابق ۵ درصد با تأثیر مثبت است.

ارسال دیدگاه جدید

پر کردن تمام موارد الزامیست.

آمار سایت

آخرین دیدگاه ها
  • Hanika: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • Hanika: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • N: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • پارسا: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • امیر: دانلود معنی و حل تمرین ع …
  • md: دانلود پاورپوینت فصل یک …
درباره ما

با توجه به کمبود سایت های مرجع درسی در ایران دست به کار شدیم و سایتی با محتوای آموزشی و اطلاع رسانی تاسیس کردیم. هدف این سایت اطلاع رسانی خوب وبه موقع و برابری آموزشی در ایران می باشد.در این راه ما به کمک و دلگرمی شما عزیزان نیازمندیم.